18 | 07 | 2024

Na úvod k Povídkám z navarovského panství

     Rok s rokem se sešel a máme tu třetí knížku o Bozkově a jeho okolí. Ty první dvě knížky „bozkouských přitrefuňků" sklidily mimořádný úspěch a já věřím, že i tahle třetí se bude čtenářům líbit. Autor Karel Čermák tentokrát nahlédl do starých kronik a přepracoval pověsti, které zapsal v první polovině dvacátého století známý podkrkonošský kronikář a písmák František Tichánek. A tak si můžeme přečíst, jak to vypadalo „Když táhli Prajzi", co zvěstovaly ohýnky „Na Habříčku", o čertovi pod Sejkorskou kapličkou, o hornících „Na Měděnci", o vzniku a názvu hradu Návarov, o strašidle v basfligerhorně a mnoho dalších zajímavých pověstí.
     Pověst je literární žánr obsahující fantastické prvky, ale popisuje i historické události, osoby a konkrétní místa. Záleží na čtenáři, aby posoudil, co je pravda, a čím vypravěč událost přikrášlil, aby byla zajímavější a napínavější. Seznamovat se s historií prostřednictvím pověstí je příjemné, čtenář přijímá informace a zároveň zapojuje svou fantazii a představivost. Pověst je určena pro všechny generace, pro čtenáře více i méně náročné, pobaví je i poučí zároveň.
     Za hezké chvíle strávené nad touto knížkou patří poděkování především autorovi, ale také rodině Františka Tichánka, která dala svolení k vydání této knížky.

Drahuše Nýdrlová